b1.jpg

Już od kilku lat, uczniowie drugiej klasy gimnazjum w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaroszowie realizują projekty edukacyjne, których celem jest  zespołowe i planowe działanie, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

W tym roku szkolnym, jeden z projektów realizują uczniowie: Zuzanna Kawiak, Amelia Grabowiec, Zofia Malinowska oraz Robert Kobyłczyk. Temat projektu brzmi: „Pielęgnuj drzewa, a wydadzą owoce – czyli w jaki sposób dbać o historię rodziny i własnego regionu”. Celem realizacji projektu jest pozyskiwanie różnych źródeł,  zawierających informacje na temat dziejów własnej rodziny i  miejscowości oraz przedstawienie rówieśnikom  zmian zachodzących na przestrzeni dziejów w wyglądzie i funkcjonowaniu wsi.

W realizację projektu zaangażowali się uczniowie z całej szkoły. Uczniowie brali udział, np. w konkursie plastycznym ph. „Dawno temu w Jaroszowie”. Wykonali oni prace dotyczące historii przedmiotu, ważnego dla ich rodziny, a który ma wartość historyczną i sentymentalną.

Najśmielsze oczekiwania przeszły jednak drzewa genealogiczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Często w wykonanie tych drzew angażowały się całe rodziny. Dzieci rozmawiały  z rodzicami o swoich przodkach, o tym w jaki sposób znaleźli się po II wojnie światowej na tzw. ziemiach odzyskanych oraz jakie dawniej wykonywali zawody.

Okazuje się, że wśród naszych przodków,  znajdują się pradziadkowie i dziadkowie pochodzący z miejscowości: Żółkiewka (woj. lubuskie), Sułkowice (woj. małopolskie), Gródek Jagielloński z okolic Lwowa, Leżajsk, Wózka Sokołowska, Zalesie, Zebrzydów, Andrzejówka, Mostów, Strzegom, Udanin, Żuromin, Gostyń Wielkopolski, Rzeszów, Sławięcice (woj. świętokrzyskie), Ukraina-Osiedle Hpłoby.

Najstarsi przodkowie to: Franciszka Kołodziejczyk – ur. 1899 r. ,  Jan Kołodziejczyk –
ur. 1897 r., Zofia Chmiel – ur. 1905 r., Jan Chmiel – ur. 1904 r.

Wszystkim uczniom i rodzicom dziękujemy za udział w naszym projekcie. Mamy nadzieję, że dzięki  Waszej wspólnej pracy, na nowo odżyły pewne wspomnienia, że uratowaliście niektórych członków swojej rodziny od zapomnienia, a przy Wigilijnym Stole będziecie ich ponownie wspominać.